Nástroje doby kamenné

Doba kamenná je úsekem pravěku, kdy lidé začali používat kámen na výrobu nástrojů a zbraní. V počátcích jeho využívání šlo pouze o jeho sběr k některým účelů, postupem času došlo také k opracovávání kamene různým oťukáváním a štípáním. 

K výrobě a opracovávání kamenných nástrojů lidi doby kamenné používali  pazourek, buližník, obsidián. V tomto období pravěku samozřejmě lidé využívali také dřevo, kosti a paroží.

Mezi nejznámější nástroje doby kamenné patřil určitě pěstní klín, který byl využíván jako pracovní nástroj i zbraň. 

Pěstní klín

V prvopočátcích používání pěstních klínů lidé používali pouze vhodné kameny, které nalezli, postupem časů si tyto kameny začali opracovávat. 

V období neolitu ( MLADŠÍ DOBA KAMENNÁ ) již zpracování kamene bylo natolik propracované, že lidé opracované kusy pazourků a dalších kamenů připevňovali na různé násady, topůrka, oštěpy a šípy. Samotné připevnění prováděli naši předci pomocí šlach a kůží zvěře. 

oštěpy z doby kamenné

Oštěpy z doby kamenné

Kvalitnější nástroje i sečné zbraně vznikaly opracováváním pomocí kostí a paroží zvěře. Kosti a paroží se ideálně hodí k opracování a štípání pazourku.

Mladší doba kamenná se vyznačuje také výrobou první keramiky z hlíny. Jednalo se především o nádoby a různé figurky, ale také hliněné šperky.

Jednotlivé hlíny a jíly již brzy představíme na internetových stránkách:

Neandrtálci.cz